There are full Danske Bank Premiership and SSE Airtiricity League Premier Division this weekend, some of the fixtures have been moved about to avoid clashing with Prince Phillip’s funeral.

Here are the Danske Bank Premiership fixtures taking place over the weekend with kick off times provided: –

Coleraine v Glentoran (Friday 16th April at 19:30 – streamed live on BBC iPlayer)

Carrick Rangers v Dungannon Swifts (Friday 16th April at 19:45)

Crusaders v Glenavon (Friday 16th April at 19:45)

Larne v Warrenpoint Town (Friday 16th April at 20:00)

Linfield v Ballymena United (Saturday 17th April at 17:30)

Portadown v Cliftonville (Saturday 17th April at 17:30 – streamed live on BBC iPlayer)

Here are the fixtures taking place in the SSE Airtritcity League Premier Division: –

Waterford v Bohemians (Friday 16th April at 17:45)

Derry City v Drogheda United (Friday 16th April at 19:45)

Dundalk v St. Patrick’s Athletic (Saturday 17th April at 18:00)

Shamrock Rovers v Longford Town (Saturday 17th April at 18:00)

Sligo Rovers v Finn Harps (Saturday 17th April at 18:00)

As always, our team of writer’s are on hand to tell you how they think the weekend’s fixtures are going to go.

Adrian is first up with his predictions this week: –

Adrian

Coleraine 1-1 Glentoran

Carrick Rangers 1-1 Dungannon Swifts

Crusaders 2-2 Glenavon

Larne 2-0 Warrenpoint Town

Linfield 3-0 Ballymena United

Portadown 0-1 Cliftonville

Waterford 1-1 Bohemians

Derry City 0-2 Drogheda United

Dundalk 2-0 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 3-1 Longford Town

Sligo Rovers 0-1 Finn Harps

Darren

Coleraine 1-1 Glentoran

Carrick Rangers 2-1 Dungannon Swifts

Crusaders 0-0 Glenavon

Larne 3-0 Warrenpoint Town

Linfield 2-0 Ballymena United

Portadown 0-3 Cliftonville

Waterford 0-0 Bohemians

Derry City 0-1 Drogheda United

Dundalk 3-1 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 2-0 Longford Town

Sligo Rovers 0-0 Finn Harps

Cameron

Coleraine 2-1 Glentoran

Carrick Rangers 0-1 Dungannon Swifts

Crusaders 2-1 Glenavon

Larne 4-1 Warrenpoint Town

Linfield 3-1 Ballymena United

Portadown 0-4 Cliftonville

Waterford 1-1 Bohemians

Derry City 0-2 Drogheda United

Dundalk 2-1 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 3-0 Longford Town

Sligo Rovers 2-1 Finn Harps

Richard

Coleraine 1-0 Glentoran

Carrick Rangers 0-1 Dungannon Swifts

Crusaders 2-1 Glenavon

Larne 2-2 Warrenpoint Town

Linfield 0-0 Ballymena United

Portadown 3-1 Cliftonville

Waterford 1-0 Bohemians

Derry City 1-0 Drogheda United

Dundalk 0-0 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 6-0 Longford Town

Sligo Rovers 0-2 Finn Harps

Rodney

Coleraine 2-1 Glentoran

Carrick Rangers 2-1 Dungannon Swifts

Crusaders 2-0 Glenavon

Larne 2-0 Warrenpoint Town

Linfield 2-0 Ballymena United

Portadown 1-3 Cliftonville

Waterford 1-2 Bohemians

Derry City 2-0 Drogheda United

Dundalk 1-0 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 4-0 Longford Town

Sligo Rovers 2-1 Finn Harps

Liam

Waterford 0-0 Bohemians

Derry City 0-2 Drogheda United

Dundalk 1-2 St. Patrick’s Athletic

Shamrock Rovers 2-0 Longford Town

Sligo Rovers 1-1 Finn Harps